Borsi Rákóczi-kastély
A határ szlovák oldalán, Sátoraljaújhelytől alig 5 kilométerre álló kastély, amelyet 1579 körül Zeleméri Kamarás István tokaji várkapitány emelt, pompás várkastéllyá Lorántffy Zsuzsanna és I. Rákóczi György fejedelem építtetett át. Az épület történelmi jelentőségét ma is az adja, hogy 1676-ban itt látta meg a napvilágot a későbbi fejedelem, II. Rákóczi Ferenc.
A borsi kastély a magyar reneszánsz építészet egyik gyöngyszeme, méltó állapotban várja a fejedelem tisztelőit, turistákat, érdeklődőket. A vendégeket a fejedelem korát megidéző élményekkel és kiállítással, szállodával, étteremmel és borkóstolóval várják a kastélyban.
Április 1-től szeptember 30-ig:
Hétfő - zárva
Kedd - vasárnap 10:00-18:00
utolsó belépés a zárás előtt 1 órával
Október 1-től március 31-ig:
Hétfő - zárva
Kedd - vasárnap 10:00-16:00
utolsó belépés a zárás előtt 1 órával
Ünnepnapi nyitvatartás:
December 24-26 zárva.
AZ INTERREG V-A SZLOVÁKIA-MAGYARORSZÁG EGYÜTTMŰKÖDÉSI PROGRAM PÁLYÁZATBÓL MEGVALÓSULÓ TURISZTIKAI FEJLESZTÉSEK SÁTORALJAÚJHELY VÁROSBAN
A felvidéki Borsiban 2018 óta folyik a Rákóczi-várkastély (II. Rákóczi Ferenc szülőhelye) felújítása. Az építészeti munkák a magyar és kisebb részben a szlovák kormány támogatásából lényegében elkészültek, jelenleg a kastély környezetének, illetve a kastélyban helyet kapó turisztikai attrakcióknak a kivitelezése, fejlesztése folyik.
A felújítást szervező II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezet 2019 decemberében a sátoraljaújhelyi önkormányzattal közösen pályázatot nyújtott be az SKHU/1902 referenciaszámú Interreg-pályázatra Természet és kultúra – A határ menti terület vonzerejének növelése témakörben, a turisztikai attrakciók közös fejlesztésére. Az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával megvalósuló program (www.skhu.eu) eredményes együttműködést tesz lehetővé a határ menti régiók között.
A sikeres pályázat címe: A borsi kastély népszerűsítése a II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezet és a Sátoraljaújhelyi Önkormányzat hálózatos turisztikai attrakciófejlesztése révén, a megítélt támogatás 847.645 euró.
Sátoraljaújhely önkormányzata a projektben a II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezet partnereként vesz részt. A projektből két dokkoló (töltő) állomás kialakítását és ehhez szükséges e-kerékpárokkal való felszerelését tervezzük. Ez magába foglalja a felszerelések (e-kerékpárok) beszerzését, mely a már meglévő hálózatba csatlakozna be, ami egy korábbi elnyert Interreg pályázatából valósult meg.„Egy kép többet mond minden szónál” – a projekt részeként fényfestést tervezünk Sátoraljaújhely kiemelkedő épületének, a Városházának, a megvilágítására, mely egyedi dekorációs elem rendezvények, megemlékezések különleges hangulatának megteremtéséhez. A fényfestés keretében a borsi kastély is megjelenik, mellyel népszerűsíteni kívánjuk a turisztikai attrakciót a sátoraljaújhelyi lakosok, illetve látogatók körében.
A sátoraljaújhelyi Szárhegyen panoráma távcsövek elhelyezését tervezzük, melyek segítségével a látogatók megcsodálhatják a környező táj természeti és építészeti értékeit. Továbbá, információs táblákat fogunk kihelyezni Sátoraljaújhely és Borsi között, melynek eredményeként a kastély könnyen megközelíthető lesz a városközpont, valamint a térség leglátogatottabb attrakciója, a Zempléni Kalandpark, irányából is, ezáltal több látogatót tudunk átirányítani Borsiba.
—
A sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül képviseli az Európai Unió hivatalos álláspontját.